Çocuk Oyuncu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Kriter

Birçok anne ve baba küçük çocuğunu televizyon ekranlarında çeşitli dizilerde ve sinema filmlerinde görmek ister. Peki, çocuğunuzun dizilerde ve filmlerde rol alması için neler yapmalısınız? İlk yapmanız gereken küçük büyük fark etmeden sağlam ve güvenilir bir cast ajansına kayıt yaptırmak. Peki, cast ajansları çocuk oyuncularda ne gibi kriterler ararlar? Bunları önceden bilmeniz siz ve çocuğunuz için oldukça önemlidir. Çocuk oyuncu seçiminde dikkat edilmesi gereken beş kriter sırasıyla şu şekildedir.

İlk ve en önemli olanı çocuğunuzun kamera karşısında durabilmesi, birçok çocuk annesine alışıktır özellikle bebek adaylar bu konuda oldukça zorlanırlar. Bazı zamanlarda ekranda saniyelik gördüğümüz çekimler saatlerce süre bilir. Çocuğunuzu bu konuda çocuğunuzu eğitmeniz size ve çocuğunuza fayda sağlayacaktır.

İkinci olarak çocuğunuzun diğer insanlarla olan ilişkileri oldukça önemli, özellikle bebek oyuncuların beraber rol alacağı insanlara alışmaları biraz zor bir durum olduğu gibi vakit kaybetmenize de neden olabilir. Bu sebeple çocuğunuzun başka insanlarda daha çabuk kaynaşması ve onlara alışması için onu eğitmeniz oldukça faydalı olacaktır. Aksi takdirde bu durum çocuğunuzun oyunculuk kariyerini etkileyebilir.

Üçüncü olarak çocuğunuzun şan, diksiyon ve oyunculuk kursu alması onu diğer adayların önüne geçirecektir. Çocuğunuz kamera karşısına geçtiği zaman verilen rol neticesinde oyunculuğunu en iyi şekilde izleyiciye yansıtması, onu kariyerinin üst basamaklarına yavaşça tırmandıracak ve bu başarıların devamını getirecektir.

Dördüncü olarak çocuğunuzun imajını, yani saç kesiminden kılık kıyafetine kadar her şeyini diğerlerinden ayırıcı bir özellik olarak kullanmalısınız. Diğer çocuklarla yan yana geldiğinde ayırt edilmeli. Ayrıca çocuğunuz rol icabı çeşitli aksesuarlar kullanmaktan sıkılmamalıdır.

Beşincisi ve son tavsiyemiz, çocuk oyuncunun aldığı role adapte olması en önemli kriterlerden birisidir. Mesela çocuk oyuncumuzun ağlaması gereken anlarda bunu oldukça gerçekçi yapabilmesi onu diğer adayların önüne geçirecektir. Çocuğunuzun yaşı ilerledikçe kamera karşısında işine yarayacak yeni ve ilgi çekici kurslara gönderebilirsiniz. At binme, yüzme, spor yapma gibi kurslarda deneyimi olan oyuncular cast ajanslarının en çok aradığı oyuncu tipleridir.

Kaynak: http://www.castajansantalya.net/2017/05/09/cocuk-oyuncularin-avantajlari/