Çocuk Model Seçiminde 5 Önemli Kriter

Evlilikleri anlamlandıran çocukların gerçek hayatta olduğu gibi dizilerde ve filmlerde de önemli yeri vardır. Çocukların da yer edindiği dünyada onlara filmlerde de rol vermek gerekir ki canlandırılan sahne izleyiciye doğal olarak aktarılsın. Onların neşesi ve izleyenleri keyiflendirmesi medyada etkili bir stratejidir. Özellikle modellik sektöründe ve oyuncuların ciddi bir kısmında çocuk modeller yer almaktadır.  İşte bu yüzden de bu sektörün vazgeçilmezleri arasında çocuk modeller yer almaktadır. Bu aşama da dikkat edilmesi gereken bir husus vardır ki bu oldukça önem arz eden bir durum olarak dikkat çeker. Bu durum ise, adayların en iyi şekilde seçilmesi gerektiği hususudur.

Model seçiminde büyüklerde nitelik arandığı gibi çocuklarda da aranmaktadır. Çocuk ajanslarının, model seçimi yaparken dikkat etmesi gereken bazı nitelikler vardır. Bu en başta yaş kriteridir. 0-15 yaş aralığında olmalıdır. İkincisi, boy ve kiloları eşit oranda olmalıdır. Fazla kilolu olanlar genellikle tercih edilmemektedir. Yüzü ve bakışlarıyla da dikkat çekmektedir ve bacak boyları uzun olmalıdır.

Üçüncüsü çocuk manken adayının bu konulara ilgisi olmalıdır. İçinde model olma isteği olan bir aday işini başarıyla sonuçlandırabilecektir. İş esnasında, motivasyon verim alabilmek için en temel unsurlardan biridir. Dördüncüsü ise mimiklerini ve vücudunu kullanabilmesidir. İyi bir şekilde kullanamasa da bu konuda öğrenebilmesi için kıvrak zekâlı olmalıdır. Jest ve mimikler izleyicinin dikkatini çekme ve onlara aktarılan duyguyu hissetmesini sağlar. Çocuk, bunun için ailesi tarafından zorlanıyor ve isteksizce yapıyorsa bu şekilde asla verim alınamayacaktır. Bu çocuk ajansları için zaman kaybı olacaktır. Beşinci önemli kriter ise ebeveynlerinin izni olmalıdır. Aileden izin verdiğine dair imza alınmalıdır. Çocuklar çekimlere gelirken aileleri ile birlikte gelmelidir. Ajanslar, model seçiminde uygun görülen çocukları ayırt eder ve onları çekime çağırır. Yapılan çekimler sonucu eleme yapılır ve elenen çocuklarla asıl çekim aşamasına geçilir.

Çocuklarımızın içinde böyle bir istek varsa veya yeteneklerinin farkına vardıysanız onları bu konuda destekleyebilir, onlara geleceğini inşa etme konusunda yardımcı olabilirsiniz. Çünkü onların hayatımızda önemli bir yeri vardır. İzleyiciye hayatımızdan sahneler aktarırken onlara da yer vererek daha doğal hale getirebiliriz.

Kaynak: http://www.eniyicastajanslari.com/manken-olmak-icin-online-basvuru-nasil-gerceklestirilir/