Çocuk Oyuncular Nasıl Eğitilir?

Çocuk Oyuncular Nasıl Eğitilir?

Çocuk oyuncu adayları da tıpkı yetişkinler gibi televizyon ya da sinema dünyasına kazandırılabilmek amacı ile eğitilmekte ve çeşitli nitelikler kazandırılmaktadır. Bu bağlamda çocuk oyuncu adayları için geçerli olan eğitim safhaları ve türleri, değişiklik gösterebilmekte fakat genel itibarı ile belirli bir güzergah üzerinden eğitim sağlanmaktadır.

İlk olarak çocuk oyuncu adayları için drama eğitimleri veriliyor. Özel çocuk uzmanlarının yardımı ile oluşturulmuş olan eğitim içerikleri kapsamında, uygulamalı bir şekilde bu eğitim aşaması tamamlanabilmekte ve bu yönde de çocuk oyuncu adaylarının gelişimi hızla sağlanabilmektedir. Yapı itibarı ile çocukların role girme hevesleri ve yetenekleri, yetişkin bireylerden çok daha fazladır. Bu sebeple drama eğitimi için zorlanan ya da uzun bir süre eğitim gören çocukların sayısının çok az olduğu yönünde de ayrıca bilgi vermek mümkündür. Cast ajans başvuru şartları için sitede kalınız.

Çocuk oyuncu cast ajansları aracılığı ile ya da diğer özel kurumlar aracılığı ile programlanabilen diğer bir eğitim safhası da diksiyon olarak karşımıza çıkıyor. Bu eğitim ile de amaçlanan sonuç, çocuk oyuncu adaylarının doğru bir şekilde telaffuz edebilmesi ve tüm replikleri başarılı bir şekilde ekrana yansıtabilmesidir. Dolayısı ile de bu aşamada biraz daha teknik eğitimlerin verildiğini ve belirli formüller ile çocuk oyuncuların Türkçeyi ya da konuştuğu dili başarılı bir şekilde kullanmayı amaçlandığı bilinmektedir. Bu aşamalar dahilinde eğitim alan çocuk oyuncu adaylarının ilgili deneme çekimleri tamamlanabilmekte ve bu yol ile de son derece kolay bir şekilde projeler için çekimler başlatılabilmektedir. Özellikle de drama eğitimi dahilinde duygulara yön verme, duyguya girme ve bilhassa duyguyu seyirciye geçirme gibi özellikler kazandırılmakta ve diksiyon ile de diğer tüm detaylar halledilebilmektedir. Çocuk oyuncu adayları için dramatik yaratıcı yazarlık, analitik düşünme, duygulara ve sahneye hakim olma gibi çok detaylı teknik konular genel olarak verilmemektedir. Bu eğitimlerin tamamı, kariyerin devam etmesi halinde 18 yaşına yakın ya da bu yaştan sonra sağlanmaktadır. Ancak kavrama gücü yüksek olan ve oyunculuk alanında mesafe kat eden çocuk oyuncular için bu yönde de eğitimler verilebiliyor.