Oyunculuk Ajansı ve Cast Ajansları

Hayatlarının en az bir bölümünde oyunculuk yapmak isteyen bireylerin yolları oyunculuk ajanslarından geçmektedir. Oyunculuk tek bir isim altında yapılsa da pek çok farklı alanı olan bir meslektir. Mesleğin başlamasına ya da gelişmesine olanak sağlayan oyunculuk ajanslarının da birden fazla çeşidine rastlamak mümkündür.

Oyunculuk ajanları genel tabir ile bu sektördeki işçi ve işverenin buluşmasını sağlamamaktadır. Yapımcılar veya yapım şirketleri öncelikle gerçekleştirecekleri proje için gerekli olan karakter tiplemelerinin özelliklerini belirlemektedir. Daha sonra ise bu tipleri oyunculuk ajanslarına iletmektedir. Ajanslar da kendi bünyelerinde kayıtlı olan oyuncu adayları arasından role uygun olanları belirlemektedir. Daha sonra gerekli görüşmeler ve anlaşmalar sağlandığı takdirde hem oyuncu hem ajans hem de yapım şirketi karlı çıkmaktadır.

Teoride oyunculuk ajanslarının yaptıkları işler oldukça kolay gibi gözükse de pratikte büyük problemlerin yaşanması muhtemeldir. Oyunculuk ajansları özellikle çok sayıda oyuncuya ihtiyaç duyulan projelerde zorluk yaşamaktadır. Bu oyuncuların yapım şirketinin istediği şekilde ve istediği yerde bir araya toplanması önemli bir çalışma sonrasında gerçekleşmektedir.

 

Cast ajansları da oyunculuk ajansları ile aynı işi yapan ajanslar arasındadır. Çoğu insan için bu iki ajans arasında pek bir fark bulunmamaktadır. Fakat cast ajansları oyunculuk ajanslarına göre daha kapsamlı çalışmalar yapan kurumlardır. Bu ajanslar kendilerini sadece oyunculukla sınırlamamışlardır. Oyunculuk, cast ajanslarının aracılık yaptığı mesleklerden sadece birini oluşturmaktadır. Ajanslar modellik, fotomodellik, katalog mankenliği ve daha pek çok alanda da insanlara yardımcı olmaktadır.

  Cast ajanslarının, medyada boy gösteren hemen hemen her bölümde söz sahibi olduğunu düşünmek yanlış olmayacaktır. Mankenlik yapmak isteyen bir adaydan fotomodellik kariyerinde ilerlemek isteyen başka bir adaya kadar herkes cast ajanslarına başvurularda bulunmaktadır. Tek bir alanda yoğunlaşan ajanslar kimilerine göre daha iyi olsalar da çoğunluk cast ajanslarını tercih etmektedir. Çünkü bu ajansların oluşturdukları büyük havuz sayesinde iş bulma imkânı bir derece de olsa daha fazladır. Örneğin oyuncu olmak isteyen kişiler ajansların yönlendirmesi ile sektöre katalog mankenliği yaparak adım atabilmektedir. Bunun oyuncu adayları açısından pek çok faydasının olduğu bilinmektedir.