Oyunculuğun 5 Altın Kuralı

Oyunculuk son yılların en popüler meslek grupları arasında yer almaktadır. Aynı zamanda özellikle genç ve yetenekli adaylar, oyuncu olmak için farklı ajanslara başvuru yapmakta ve televizyon dünyasında yer almayı planlamaktadır. Adaylar bununla birlikte hayallerine kavuşabilmekte ve sektörde ses getiren projelerde yer alabilmektedir. Oyunculuk eğlenceli ve keyifli bir meslek olarak görülmektedir. Ancak bir o kadar zor ve meşakkatli bir iştir. Oyuncu olmak isteyen adayların hem yetenekli hem de iyi bir ezber yeteneğine sahip olması gerekmektedir. Bununla birlikte yer alınan projelerinde kalitesi artmaktadır. Adaylar buna bağlı olarak kendilerini de geliştirmelidir. Oyuncu olmak isteyen adaylar, hem oyunculuk ajanslarına hem de cast ajanslarına başvuru yapabilmektedir. Aynı zamanda oyunculuk ajansları bünyesinde adaylara verilen eğitimler de onların kendilerini geliştirmesinde etkili olmaktadır. Bu anlamda adaylar verilen eğitimleri iyi değerlendirmeli ve gerekli çalışmaları yapmalıdır. Oyunculuk ajansları bünyesinde verilen eğitimler kapsamında; oyunculuk dersleri, zarafet dersleri, kamera önü oyunculuk eğitimleri, hitabet ve diksiyon dersleri gibi dersler adaylara verilmektedir. Adayların oyunculuk adına bilmesi ve yerine getirmesi gereken 5 altın kural bulunmaktadır. Bunlar;

  1. Oyuncu olmak için, her bölgede yer alan oyunculuk ajanslarına başvuru yapılabilmektedir. Adayların, oyunculuk ajanslarına yaptıkları başvurularda yetenekleri ve alana uygunlukları değerlendirilmektedir.
  2. Oyunculuk ajansları, adaylarına gerekli eğitimleri verebilmekte ve onların yanında olmaktadır. Adaylar, eğitimler kapsamında kendilerini geliştirebilmekte ve başarılı çalışmalara dâhil olabilmektedir.
  3. Oyuncu olmak isteyen adayların alana uygun olmaları büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte adaylar hem yetenekli hem de ezber yeteneği güçlü olan adaylar olmalıdır. Bu sayede nitelikli ve kaliteli projeler de de yer alınabilmektedir. Adaylar, yetenekleri doğrultusunda uygun alanlara yönlendirilmektedir. Buna bağlı olarak yetenekli adaylar, televizyon sektöründe yer alabilmektedir. Özellikle televizyon dünyası, bünyesinde başarılı adaylara yer vermektedir. Adaylar bu sayede isimlerini de duyurabilmektedir.
  4. Oyuncu olmak için, adayların gerekli nitelikleri sağlaması gerekmektedir. Bu anlamda adaylar; yetenekli, alana uygun, çalışkan ve başarılı olmalıdır.
  5. Oyuncu adayları televizyon sektöründe hem kaliteli hem de ses getiren projelere dahil olabilmektedir. Bu sayede adaylar ünlü olma hayallerine de kavuşabilmektedir.

Kaynak: http://castmedya.net/yetenek-olmadan-oyuncu-olunur-mu/