Oyuncu Cv’si Nasıl Hazırlanır?

Hangi meslek dalında yer alınırsa alınsın kişinin bir öz geçmişinin olması yani cv’sinin olması kariyeri için büyük bir artı sağlayabilmektedir. Kişinin karşısında yer alan yetkililer en kolay ve de en doğru şekilde anlatabilmesi bu cv sayesinde olmasından dolayı kişinin özet olarak başarılarına ve de eğitimlerine değinilmesi anlamını taşıyabilmektedir. Kolay bir ifade ile bu anlatımın sağlanması yetkililer tarafında da kolay bir şekilde anlaşılmaya ve de başarı sağlamaya da etki etmektedir. Kariyerinde yeni bir sayfa yeni bir adım atmak isteyen oyuncu adaylarının ya da oyuncuların cv ‘lerinde yer alması gerekli olan bir takım kriterler yer almaktadır. Bu kurallardan bazıları ;

-Cv de olmazsa olmazlar arasında yer alan en önemli nokta küçük ve de net bir şekilde yer alan bir fotoğrafın yer alması zorunlu bir detaydır. Cv de yer alması gereken boy-kilo-yaş ya da fiziksel özelliklere ait olan diğer detaylar bu bilgilerin ekli olması gerekmektedir.

-CV formatında yer alan diğer önemli detaylar kişilerin Türkiye Cumhuriyeti kimliklerinde yer alan ad-soyad bilgileri doğru bir şekilde bulunmalı ve de iletişim sağlanabilecek olan iki adet telefon numarası yer alması gerekmektedir. İkamet edilmekte olan yerin adresine kadar CV de yer alması kişilere ulaşım sağlanabilmesi açısından önemli bir faktör olabilmektedir.

-Özel yetenekler var ise onlara özgü olacak şekilde kısa bir anlatımın sağlanması kişilerin çoğu zaman artı sahibi olabilmesi için gerekli huşular olabilmektedir.

-CV nin şekil bütünlüğü olarak sade ve anlaşılır bir şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir. Süslü kâğıtlara ya da abartıya kaçabilecek olan herhangi bir şekle ihtiyaç duyulmadan bu şekilde hazırlanarak teslim edilmesi gerekmektedir.

-CV lerin hazırlanması aşamasında imla kurallarına uygun bir şekilde yazılmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Cümlelerin doğru bir şekilde anlaşılabilmesi için gerekli bir detay olmaktadır.

-Cv üzerinde alınmış olan eğitimler, oyunculuk kariyerine yönelik olarak atılmış olan her önemli adımın yer alması tecrübeyi test edebilme açısından da önem arz etmektedir.

Kaynak :http://www.turkiyeoyuncuajanslari.com/filmlerde-rol-alabilmek-icin-ne-yapmak-gerekir/