Dizi Oyuncu Ajansları ve Sinema Sektörunun İlişkisi

 

Sinema sektörü bizlerin de bildiği gibi ülkelerin sosyal , siyasal,kültürel anlamda da tanınması ve tanıtılmasında önemli rol oynar .Sinema sektörü ekonomik açıdan da oldukça önemli bir role sahiptir .Ekonomik yönden kalkınmak isteyen ülkeler sinema sektörüne oldukça önem vermektedir . Sinema sektörü gelişiminde yıldan yıla değişim göstermektedir .

Günümüzde oyuncu olma hayali bulunan birçok insan bulunmaktadır . Oyuncu olma hayalini gerçekleştirmek isteyen kişiler bunun için gerekli çalışmaları yapar ve  harekete geçerler bunun için attıkları ilk adım yetenekli oldukları alanı bulup örneğin ; fotomodellik ,dizi oyunculuğu ,modellik gibi bu alanda kendilerini geliştirmek için  cast ajanslarında gerekli çalışmaları yaparak kendilerini bu alanlarda geliştirmeye başlarlar .Cast ajansları da geliştirdikleri kişileri yeteneklerini kullanabilmeleri için gerekli sektörlere önerip onların belirli alanlarda yeteneklerini kullanabilmelerini sağlarlar. Yani cast ajansları başrol oyuncularının , modellerin ve bu sektörle alakalı tüm yeteneklerin keşfedilmesinde oldukça önemli rol oynar.

 

 

Sinema sektöründe önemli olan şeylerden bir diğeri de oyunculuk yeteneğidir . Yetenek bizlerin de bildiği gibi herhangi bir işi örneğin ; dizi oyunculuğu normal şartlar altında herkesin başarabileceği bir iş değildir . Bu zamanla keşfedebilen birşeydir . Yani yetenek için şunu diyebiliriz bazı konularda diğer insanlara oranla bir işe olan yatkınlığımızdır . İşte cast ajansları da oyunculuk yeteneğini keşfettikleri oyuncuların üzerinde durarak onların daha iyi yerlere gelebilmelerini sağlarlar . Oyunculuk yeteneği sinema sektöründe oldukça önemli bir kavramdır .  Oyuncuların ruhsal,fiziksel anlamda da o işe olan yeteneğini bizlere yansıttığı için dizi ajansları ilk olarak yetiştirmek istediklerini oyuncunun  oyunculuk yeteneğini keşfeder ve o alanda kişiyi daha da geliştirerek onu yetiştirir.

 

Sinema sektöründe önemli olan hususlardan bir diğeri de izleyici kitlesidir . Sinema sektöründe belirli bir izleyici kitlesine ulaşamazsak eğer sektörde çok başarılı olunduğu söylenemez .İnsanların günlük hayatta ilgisini çeken konular vardır ve her konu hakkında belirli bir izleyici kitlesi vardır . Bu konu sinema sektöründe dikkat edilen hususlardan biridir. Belirli bir izleyici kitlesine ulaşmış film ve diziler sinema sektöründe oldukça net bir şekilde adını duyurur.

Kaynak:http://www.castajansankara.org/beden-dilinin-oyunculuk-icin-onemi-nedir/