Cast Ajansları Başvurularını Geçme Şartları

Dizilerde veya reklam filmlerinde rol almak, herkes tarafından tanınan bir yüz haline gelmek için pek çok insan cast ajans başvurusu yapmaktır. Ajanlara olan başvuruların özellikle son birkaç yılda rekor seviyelere kadar çıktığı bilinmektedir. Bu kadar çok insan arasından sıyrılmak ve oyuncu olarak kendini göstermek için belli başlı adımlar takip edilmelidir.

Cast ajans başvurularından geçmek için öncelikle başvurunun doğru bir biçimde yapılmış olması gerekmektedir. Başvuru öncesinde ajansın neler istediği dikkatlice araştırılmalıdır. Başvurunun en önemli noktalarından birini oyuncu adaylarının fotoğrafları oluşturmaktadır. Eğer adayın imkânı varsa bu fotoğrafları profesyonel kişiler tarafından çekilmesi tavsiye edilmektedir. Ek olarak fotoğraftan önce ajansın bu konuşa herhangi bir tema isteğinin olup olmadığı da öğrenilmelidir. Ayrıca fotoğrafta kıyafetler yüzün önüne geçmemelidir. Ajansın oyuncu adaylarının her mimiğini görmesi gerekmektedir. Fotoğraflar da yüzün her açısını ve her mimiğini içeren çoğunlukta olmalıdır fakat aşırıya kaçmak olumsuz bir etki yaratmaktadır.

Fotoğraf aşaması sağlam olarak geçilirse iş ajansla yüz yüze görüşmeye kalmaktadır. Bu kısımda oyuncu adaylarının kendilerine güvenmeleri ve bu güvenlerini cast ajansı yetkililerine hissettirmeleri gerekmektedir. Fakat kendine güven kibre yaklaşırsa sonuçların iyi olacağı düşünülemez. İkisi arasındaki denge aday tarafından iyice kurulmalıdır.

  Oyunculuk genel manada sonradan kazanılan bir yeti değildir. Doğuştan gelen yetenekler eğitimle birleşince kaliteli oyunculuk ortaya çıkmaktadır. Cast ajanslarının başvurularını geçmek için oyuncu adayları yeteneklerini tam manası ile sergileyebilmelidir. Bu kısımda yapılan gereksiz heyecanların bazı yetkililer tarafından hoş karşılanmama ihtimali vardır. Adaylar kendilerini rahatlatmak için sergileyecekleri rolleri iyice çalışmış olmalıdır. Spontane gelişen görüşmelerde ya da doğaçlama istenildiğinde de sakinlik daha rahat düşünmeyi beraberinde getirecektir. Böylece ajansların başvurularını geçme konusunda rakiplerin önüne geçme şansı sağlanacaktır.

Eğitimli olmayan oyuncu adayları görüşmeler sırasında bu eksikliklerini doğallıkları ile gidermelidir. Çünkü orada asıl olan kendini göstermektir. Bireyin oyunculukta yeteneği varsa daha sonra cast ajansları tarafından verilen eğitimlerle bu eksiklik kapatılabilmektedir. Eğer kişiler bir fiziksel özelliğine güven duyuyorlarsa oyunculuklarını bu özellik etrafında şekillendirebilirler. Fakat bunun oyunculuklarının önüne geçmesi engellenmelidir.